Wierzba urośnie nawet z patyka odrośli.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka pędu.

Mając na uwadze to, zdołamy z niej sporządzić bezprecedensowe odmiany ogrodzeń. Z racji tego nasze ogrodzenie zyska niepowtarzalny charakter oraz będzie się wyróżniać pośród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na polach i mokrych bagnach wierzby od dawien dawna zagościły w domowych zieleńcach. Doceniliśmy je za krasę i spectficzne kiciusie. Nie są uciążliwe, reflektują jeno do licha i trochę nawodnienia i nie dużo słońca. Zaspokoją się niby każdą ziemią.

Mało krzewów zdoła również tak samo prędko stymulować stracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby nader bezproblemowo odbudowują także własny system korzeni. Wystarczy, że ucięty lub nawet ułamany patyk zagłębiony w przemokłej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie oraz daruje początek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , by spośród wierzb produkować splecione sztachety w ogrodzeniu bądź płoty zatopione liśćmi. Zapewne pożądane byłoby posiadać tak twórcze ogrodzenie. Najpoprawniej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać następujące rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, oraz jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych własności:

rodzą proste, długie oraz niezmiernie ciągliwe pędy – ze względu na to można bez trudności kształtować postać ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w krótkim terminie możemy wypleść kompletne przęsło na płot;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do założenia takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy posiadamy już projekt na postać ogrodzenia, musimy zdobyć adekwatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w wymogach zwykłych jest problematyczne, gdyż dziko rosnące krzewy sporadycznie emitują bardzo długie oraz prostolinijne pędy. Najporządniej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba poczekać nieco latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wytypujmy w pierwszej kolejności punkt w skwerze, odrobinę przez nas nawiedzane a także mało dostrzegalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne pędy rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy pozyskać spośród dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy powinno się je namoczyć na 24 h w głębi, iżby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak iżby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny migiem się grubieją, stąd to też powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa dopuszczamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, jakich wiosną kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy z rzadka przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu gałązek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s